A királyság Népek és fajok A négy nagy család Cyberiad Mongisard Karaax Gal-aryon Térképek Történelem... Armourgardi galéria

Armourgard négy nemesi háza

Cyberiad

A Ciberiad család, melyből többnyire a király is származik. A trón apáról fiúra öröklődik, ám volt már ettől eltérő eset is. Ők a lovak megszelídítői, akik az ország többi népét is megtanították erre a tudományra, de hozzájuk fogható lovas sehol sem akad. A harcban mindig elől járnak, szélvészként zúdulnak az ellenségre, kedvelt fegyverük a kopja és a görbe szablya, kerek pajzsot és bőrvértet viselnek.

Mongisard

A Mongisard család országrésze, melyet egyszerűen csak Mongisardnak hívnak, Armourgard délkeleti negyedét foglalja el. Északról kelet felé haladva Gal-aryon, a Főváros, Karaax, a Sárkányos lovagok hercegségei és a Törp királyság határolják. Földrajzilag ugyanebben az sorrendben, A Gal-aríon erdő, az Ezüst folyó a Fővárosig, majd KaraaxtóI a Csatorna választja el, délről az Ezüst folyó, majd a Borókás hegylánc vízválasztója. A hegyekkel és folyókkal határolt terület, két fő részre oszlik. A nyugati100-150 km- es sáv, a Mongisard hegység, mely főleg a bányászat, favágás és hegyi pásztorkodás területe, de a fémmegmunkálás telepei és a törp kolóniák is itt találhatók. A másik, kb. 200-300 km-es sáv a Mongisard dombság, közepén a hatalmas Y alakú Yplon-tóval. A lankás dombok közül több vulkánikus eredetű, meredek oldalú hegy emelkedik ki, ezekre épültek Mongisard hatalmának megtestesítői, az erős kőfallal övezett városok, melyek valóságos államok az államban.

Ezek a városok többnyire önellátóak, ami a hétköznapi szükségleteket illeti, melyekben a 300.000 fős lakosság kétharmada él. A legnagyobb ezek közül a 11 tartományi központ, melynek élén a leghatalmasabb sardok (a Mongisard főnemesek így nevezik magukat) állnak. A Mongisardok nagyra becsülik a pompát, a fényűzést, így érthető hogy fontos számukra a kereskedelem, és kézművesség támogatása, fejlesztése. A társadalom hármas tagozódású, ami a sardokból, a lovagokból és a köznépből áll, valamint egy átmeneti rétegből a „csuklyások"-ból, akik gyakorlatilag a harcosok. A sardok, az arisztokraták, akik nagybirtokosok, és kalmárfejedelmek egyben. A saját városi kőházzal rendelkezők, és a vidéki tisztségviselők alkotják a lovagok osztályát. A többi ember, törp, tünde és félszerzet, a városi kézművesek, szolgáik és a földművesek a köznép, melynek nincs beleszólása a közéletbe. A rabszolga elég ritka Mongisardban, mert foglyaikat vagy váltságdíjért tartják, vagy ha ilyenre nem számíthatnak, akkor inkább eladják őket idegen országokba. A csuklyások közé kerülni a felemelkedés lehetősége az alsóbb rétegeknek.

Hadjárat esetén, ha a városnak nincs elég fegyverese, új katonákat toboroznak. Beállhat, akinek legalább kardja, vagy jó íja van. A várostól kapnak vörös katonaköpenyt a hadjárat idejére, amit a harcok végén jelképes összegért megvehetnek. Ezt aztán a veterán harcosok büszkén viselik. Jogilag még az alsó osztályba tartoznak, azonban szívesen felfogadják őket a mindig viszálykodó, és harcra kész sardok. Ettől kezdve a lovagi rendbe kerülés már csak vagyon kérdése. A csuklyás elnevezés onnan ered, hogy mivel sisakot nem hordanak, harcban is csak csuklyájukat viselik, ami egyébként ebben az országrészben nemzeti viseletnek számít.

Armourgardban majd ezer éve a Mongisardok ismertetőjele, a piros-fehér szín. A köznép főleg fehéret, vagy legalább nyers színű gyapjút, vásznat visel. Minél előkelőbb valaki annál dominánsabb öltözetén a piros szín. A szerelmesek is piros kendővel jegyzik el egymást. Messze földön híresek ez itteni kelmék. De nem csak pirosból dolgoznak a szabók, hanem többnyire itt készülnek Cyberiad kék, és Gal-aryon zöld öltözetei is.

Bár használnak lovat közlekedésre, a Monqisardok mindig gyalog harcolnak. A sereg derékhadát a sardok falanxa képzi. Talpig páncélban, zárt sisakban hatalmas pajzsokkal, súlyos karddal és lándzsával menetelnek az ellenségre. A szárnyakon a lovagok vonulnak, nevükkel ellentétben ők is gyalog, könnyebb kerek pajzzsal és nyitott sisakkal. A csuklyások, akik szám szerint a legtöbben vannak, elővédben felderítőként Íjászként, vagy tartalékban harcolnak, de az ő feladatuk a vesztes csatából is szinte mindig rendezetten visszavonuló hadrendek fedezése, vagy a bekerítés is. Csata előtt a sardok kiváltsága párviadalra hívni az ellenség bajnokát, és ritka hogy alul maradjanak.

Városaikban minden fajt megtalálunk, ám a főnemesség soraiba csak ember kerülhet, akik a többi fajt enyhe megvetéssel nézik. A 11 városból 4 vér szerinti Mongisard leszármazott kezén van, de a többi főnemest is rokoni szálak fűzik az alapító családokhoz. A mongisardok igen intrikus természetűek, állandóan terveket szőnek, hogy hatalmukat és befolyásukat erősítsék. Ennek, és kereskedő természetüknek köszönhetően szorgalmazták annyira, a főváros legsötétebb negyedének, a Bestiáriurrmak megalapítását. Régi vágyuk a trón megszerzése, ám ez eddig az ősi jóslatok nem tették lehetővé, mivel csak Cyberiad férfiági örökös juthat e tisztességbe. A Karaaxokat vadságuk miatt lenézik, gyakoriak az összetűzések velük. A csöndes és visszahúzódó tündékkel pedig eleve bizalmatlanok. Egy vérbeli Mongisard ritkán elmélkedik másról, mint a gazdagságról, vagy a hatalomról. Szentélyeikben is a hatalom és a gazdagság isteneinek mutatnak be áldozatot. A papok vagy varázslók, leginkább az alkímiával foglalkoznak. Noha maguk is fogyasztják, folyton a tündék életet hosszabbító csodaitala ellen szónokolnak Már évszázadok óta állítják, hogy kutatásaik a halhatatlanság felé az utolsó stádiumban vannak. A tűzvarázslatokat igen ügyesen használják, a legtöbb ilyet a Mongisard mágusok találtak ki, mint például a pusztító tűzgolyót, vagy a parázsesőt.

Karaax

A Karaax család északi vad tájakról vándorolt földünkre. Megvetik a páncélt és a védekezést, úgy gondolják az igazi harcosnak erre nincs szüksége, mert senki nem tud ellenállni neki. Nehéz pallosokat és bárdokat használnak. A csatát dobófegyverekkel kezdik, majd vérfagyasztó ordítással és vad rohammal elsöprik ellenségeiket, akiket lesből szeretnek megtámadni. Szakállasak és szőrmékbe öltöznek, harcban arcukat és testüket ijesztően kifestik, vörös és fekete színekkel. Bár számtalan alkalommal bizonyították hűségüket, a többi nép mindig gyanakodva figyeli őket vadságuk és barbár szokásaik miatt.

Gal-aryon

A királyság legrejtélyesebb tagja, a tündék népének Gal-aryon családja, mely ősi idők óta itt él az északi nagy őserdők békésebb szélein. Gal-aryon uralkodik az erdei emberek, tündék és félszereztek fölött. Erdőben szinte lehetetlen őket meglepni. Ritkán mozdulnak ki árnyat adó lombjaik alól, de a királyság feltétlen támaszai. Régi szokás, hogy a trónörökös náluk nevelkedik, ők őrzik a régi idők bölcsességét, tanítják az ifjú herceget.